Çarşamba Egzersizi

Ağırlık çalışanların ve fitness eğitmenlerinin zayıflama hareketleriarasındaki favorilerinden biri, çömelme hareketidir. Bu egzersiz pek çok versiyonu olmasıyla ilgi görüyor. Ağırlık çalışanlar genelde sırt kaslarını çalıştıracak şekilde tasarlanmış olan çömelme hareketlerini yaparlar. Ağırlıksız çömelme ise vücuttaki neredeyse bütün kasları harekete geçiren bir egzersiz.

Çömelme en çok bacak kaslarını çalıştırır. Diğer vücut kaslarını da bu çalışmanın içine katar ve onlara da etki yapar. Fitness eğitmenleri bu egzersizi, bütün vücudu çalıştırdığı için severler.

Ağırlıksız çömelme ağırlık çalışmaya başlamadan önce öğrenilip uygulanması gereken bir zayıflama hareketi. Genellikle ayaktayken yapılır ve oturur pozisyonda yere çömelmeniz önerilir. Hareketi bitirmek için çömelme pozisyonundan ayağa kalkarsınız.

Başlangıçta ağırlıksız çalışın, ancak bir süre sonra bu yeterli olmayacak. Hareketi daha etkili hale getirmek için dambıl kullanmaya başlayın. Her iki elinizde de aynı ağırlıkta dambıl olmasına dikkat edin. (Mini tüyo: Dambıl alana kadar 500 ml’lik dolu pet şişeler ile idare edebilirsiniz.)

Egzersiz   Çarşamba: Ağırlıksız Çömelme

Nasıl yapmalı?

  • Ayaklarınız omuz hizasından biraz daha açık olacak şekilde ayakta durun. Parmaklarınız 30 derece dışarıya bakmalı.
  • Vücudunuzun üst kısmı dik bir şekilde olabildiğince aşağıya, sanki bir tabureye oturacakmışsınız gibi çömelin.
  • En rahat çömelme biçimi, baldırlarınız yere paralel gelecek şekilde yapılandır.
  • Bu formu bozmayın. Hızlı olmaya çalışmayın. Doğru formu tutturmak hızlı olmaktan çok daha etkilidir.
  • Her set 10 hareketten oluşur.

Süre: 10 hareketlik 3 set

Yakacağınız kalori miktarı: 105

Zayıflama hareketleri artık günlük rutininizin bir parçası. Bir sonraki adım Perşembe gününün egzersizi, yani kıvrılma.