Cumartesi Egzersizi

Zayıflama hareketleri ile oluşturulmuş her fitness programında mutlaka olması gereken bir hareket. Fitness aletleri kullanılarak da yapılabilir, basit bir sandalye yardımıyla da.

Dips hareketi kalori yakarken kasların gelişmesini sağlıyor. Bu, özellikle kollarınız için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biri. Dips yaptıktan sonra bütün gün ve çoğu kez ertesi gün bile egzersizin etkilerini kollarınızda hissedeceksiniz.

Dips pek çok versiyonu olduğu için, hem başlangıç seviyesindekiler hem de ileri düzeyde spor yapanlar tarafından tercih ediliyor. Spor salonlarında bu hareket için tasarlanmış fitness aletleri var. Evde ise sağlam bir sandalye yardımıyla kolayca yapabilirsiniz. Her ortamda, mesela iş gezisinde veya tatildeyken bir otel odasında yapılabilecek bir egzersiz olması, dips’in harika özelliklerinden biri.

Hareketin temelinde, vücudunuzu sırf kollarınızın gücüyle kaldırmanız yatıyor.

Egzersiz   Cumartesi: Dips Hareketi

Nasıl yapmalı?

  • Sağlam bir sandalyenin karşısına, yüzünüz ters tarafa dönük şekilde oturun.
  • Sandalyenin tam ucuna oturun ve ellerinizin sandalyenin kenarlarına yerleştirin.
  • Güvenli bir pozisyon aldığınızdan, ellerinizin sandalyeye sıkı sıkı yapıştığından emin olun. Poponuz da sandalyenin ucuna iyice otursun.
  • Göğsünüzü ve başınızı dik tutun.
  • Vücudunuzu aşağıya doğru itin. Dirsekleriniz 90 dereceden fazla bükülmesin.
  • Şimdi de vücudunuzu yukarıya doğru itin.
  • Normalde 8 hareketten oluşan 3 set yapmalısınız. Ancak başlangıçta bu size fazla gelebilir. 1 set yapmanız başlangıç için yeterli.
  • Zamanla bu hareket size çok kolay gelmeye başlayacak. Daha zor bir egzersiz istiyorsanız, ikinci bir sandalye alın ve ayaklarınızı ona yerleştirin. Yukarıda açıkladığımız dips setini bu şekilde deneyin.

Mini Tüyo: Dips hareketi pilates topu ile yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden. Pilates topu dips’in iyice kolaylaşmasını sağlıyor. Hemen bir pilates topu edinin. Dips dahil pek çok egzersizi hiç zorlanmadan yapacaksınız.

 

Süre: 8 hareketlik 3 set

Yakacağınız kalori miktarı: 75

Zayıflama hareketleri gözünüzü korkutmasın. Dips hep profesyoneller tarafından yapılabilen bir hareketmiş gibi görünür. Ama hiç de öyle değildir. Ev egzersizleri arasında en kolaylarından biri. Haftalık egzersiz planınızın son ayağı, yani Pazar günü yapacağınız Zıplama ise dips’den bile daha kolay.