Paten Yapmak ve Paten Yapmanın Yararları

 Paten Yapmak ve Paten Yapmanın Yararları

Her gün düzenli olarak paten yapan bir kişi formunu iyi korur. Paten yapmak bacak kaslarını geliştirir. Yüksek fiziksel beceri sağlar. Tekerlekli paten yapan kişi aynı zamanda buz pateninde de iyi beden dengesi kurabilir. Her spor dalında olduğu gibi paten yaparken de dikkat edilmesi ve uyulması gereken kurallar vardır.

 

Paten Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Tekerlekli paten yapanların mutlaka, kask, dizlik, bileklik ve dirseklik kullanmaları gerekir.
  • Paten üzerinde durmaya hatta düşerken bedeni korumaya alışmadan kesinlikle yola çıkılmamalıdır.
  • Yürüyüş ya da koşuda olduğu gibi yolun sağ tarafından gitmeye dikkat edilmelidir.
  • Paten yaparken, paten için uygun alanları seçmeye dikkat edilmeli, ana yollar, caddeler gibi tehlikeli yerlerde paten kaymamaya özen gösterilmelidir.
  • Paten yaparken yayalar, bisikletliler ya da diğer patencilerin sol tarafından geçilmeli, tehlikeli ve aşırı hareketler yapılmamalıdır.
  • Paten yaparken MP3 ya da benzeri araçlarla müzik dinlenmemelidir.
  • Paten yaparken trafik kurallarına ve uyarılarına mutlaka uyulmalıdır.

Tekerlekli Paten İle Buz Pateni Arasındaki Farklar

Tekerlekli paten sokak ve açık alanda yapılabilen bir spordur. Buz pateni ise özel bir alan gerektirir. Buz pateni buzun üstünde yapılır, buz patenine uygun şekilde hazırlanmış pistler ve bu pistlerin yer aldığı özel salonlar vardır. Tekerlekli paten yapmak için salona ihtiyaç yoktur.

 

Tekerlekli paten ile buz pateni yapılan paten arasında da fark vardır. Eskiden 4 tekerlekli (arabaya benzer şekilde tekerlekler yerleştirilmiş) patenler varken şimdi tıpkı buz pateninin formunu andıran tek sıraya yerleştirilmiş tekerlekli patenler kullanılmaktadır. Bu tip patenlere “rollerblade” denilmektedir. Buz pateni yapılan patenlerin alt kısmında ise keskin kenarlı çelik çubuklar vardır.