Saç dökülmesini durdurun

Günde 20-100 telden fazla saç mı kaybediyorsunuz? Cevabınız evet ise; saç dökülmesi yaşayan nüfusun yüzde 50'sinin bir parçasısınız, ancak alarma geçmeden önce vücudunuzda bilinçli veya bilinçsiz bazı değişiklikler var ve bu da saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Diyetinizde bir değişiklik yaptınız mı, Yeterince protein ve amino asit tüketiyor musunuz, Vücudunuz hormonal bir değişiklik mi yaşıyor (doğum sonrası, tiroid), Anemi, stres, ilaçlar vb. Aşırı saç dökülmesi yaşayan herkesin bir dermatoloğa danışması tavsiye edilir. Bir profesyonel, daha ciddi bir sorunu olanlar için tüm olasılıkları ve doğru tedaviyi değerlendirecektir.

İşte saç derisini sıkılaştırarak ve saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olarak etki edecek bazı tarifler.

Dikkat: Saç veya saç derisine uygulamadan önce tariflerin çok sıcak olmadığından emin olun.

1. Saç derisine 2 yemek kaşığı ılık zeytinyağı sürün, saçı yıkamadan önce 10-30 dakika bekletin.

2. 2 çubuk tarçını bir bardak suda kaynatıp saça uygulayın ve en az 5 dakika bekletin ve durulayın.(biraz acıyacaktır).

3. Haftada en az bir kez E vitamini yağını saç derisine uygulayın ve masaj yapın. Ayrıca parlaklığı olmayan donuk saçlar için de faydalıdır.

4. Multivitamin alarak protein alımınızı artırın. Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, tahıl vb. gibi yüksek proteinli yiyecekler yiyin.

5. Haftada bir kez ılık Hint ve Badem yağı ile saçınıza masaj yapın.

İlave olarak b12 vitamini saç dökülmesini engelleyebilir.