Spor Yapanlar İçin Sağlıklı İpucları

Spor Yapanlar İçin Sağlıklı İpucları

Sağlıklı seçimler yapmanız egzersizden maksimum fayda sağlamanızı sağlar ve kilo vermenizi kolaylaştırır. Spor yapmak bazıları için yaşam tarzı, bazıları için sağlıklı olmanın bir şartı, bazıları için ise kilo vermenin bir yöntemidir. Amacınız ne olursa olsun, yaptığınız egzersizlerin daha etkili olması için işte size bazı ipuçları:

Egzersiz Öncesi
Egzersizden önce büyük bir yemek yemeyin. Egzersiz sırasında rahatsız olmamak ve sindirim için yedikten sonra, spora gitmeden yarım saat bekleyin. Bazen spora gitmeden önce, enerji sağlamak için çikolata veya bisküvi yemek isteyebilirsiniz. Fakat yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerin besin değerleri çok azdır, sizi tok tutmazlar ve kısa bir süre sonra tekrar bir şeyler yemek istersiniz. Üstelik bunların kalorileri ve Bodypuanları yüksektir ve egzersiz sayesinde harcayacağınız enerji, bu besinler yüzünden azalacaktır.
Egzersizden maksimum fayda sağlamak için enerjilerini yavaş salan yiyeceklere ihtiyacınız vardır. "Tok tutan" yiyecekler uzun süre açlık hissettirmezler; muz, kahvaltılık gevrekler, bulgur, buğday salatası, meyve ve sebzeler size uzun süre enerji sağlayacaklardır.
Egzersiz Sonrası Enerji Depolayın
Kaslar, fiziksel aktiviteden sonraki iki saat içinde, normalden daha hızlı bir sürede enerji stoklarını tekrar depolarlar. Bu demektir ki, tekrar toparlanmak için egzersiz bittikten sonra bir şeyler yemeniz çok önemlidir. İyi birkaç seçim:
Pişmiş yulaf ezmesi ve meyve
Meyve salatası ve yağsız yoğurt
Mercimek ve sebzeli çorba
30g badem
Izgara tavuk veya somonlu sandviç
1 bardak yağsız süt
1 yumurta veya 40g yağsız beyaz peynir

Su İçmek Çok Önemlidir
Vücudun üçte ikisi sudur ve sağlıklı kalabilmek için bu oranı korumak önemlidir.
Susuz kalmak egzersizden fayda sağlamanızı engelleyebilir, yorgunluğa, sinirliliğe ve konsantrasyon bozukluğuna neden olabilir.
Susadığınızda vücudunuzun artık su kaybı (dehidrasyon) yaşadığını biliyor musunuz? Lütfen egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında su içmeyi ihmal etmeyin.
Egzersiz yaptığınız günlerde su tüketiminiz normal günlere göre daha fazla olmalıdır.
Marketlerde satılan şekerli spor içeceklerine dikkat edin. Bu içecekler maraton gibi yoğun antremanlar yapanlara hızlı su kazanımı için yararlıdır. Eğer düşük yoğunlukta bir egzersiz yapıyorsanız bu içeceklere ihtiyacınız yoktur. Bu içecekler genelde yüksek kalori ve yüksek şeker içerirler. Kilo kaybı çabanıza yardımcı olmak ve susuz kalmamak amacıyla su ve suyla karıştırılmış taze sıkılmış meyve suyu iyi birer seçenek olacaktır.


İlginizi Çekebilecek Ürünler
0 Yorum "Spor Yapanlar İçin Sağlıklı İpucları"

Yorum Yazın

İsminiz:


Yorumunuz: Not: HTML çevrilmez!

Aşağıdaki kodu giriniz: