Spora vakit ayırmak için ipuçları

Spora vakit ayırmak için ipuçları

Kadın olmak, çok yönlü ve zordur. Bir kadın ofiste iş kadını, mutfakta aşçı, yeri ve zamanı geldiğinde de anne olmak durumundadır. Üstelik erkeklerin çoğu zaman çocuk gibi olduklarını düşünürsek, bir kadının, anne rolünü üstlenmesi için çocuk sahibi olmayı bile beklemesine gerek kalmaz. Tüm bunların üstüne bir de güzel olması beklenir kadından, güzel ve bakımlı… “Bu kadar işin arasında spora nasıl vakit ayırabilirim?” diyorsanız, işte size yanıtı.

Bu kadar sorumluluğun arasında, bırakın formunu korumak için spor yapmayı, kendine ayıracak zaman bulabilen bir kadının bile maharetli olduğu konusunda hakkını vermek gerekir. Günümüzde sıkışık programımız içinde spor, genelde hak ettiği değeri bulamaz ve biz de daha önemli meselelerle egzersiz yapmak arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığımızda, genelde spora ayıracağımız zamanı feda ederiz. Ancak doğru strateji, egzersizlerin doğru ayarlanması ve iyi bir planlamayla egzersizlerinizden aldığınız verimi arttırabilir, böylece spora daha az vakit ayırarak formda kalabilirsiniz. İyi bir stratejiyle her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Nasıl mı?

Öncelikle, koşu bandı üzerinde saatlerce koşmanız gerektiği veya saatlerce yürümeniz gerektiği fikrini kafanızdan silin. Amacınız ister formda kalmak ister kilo vermek olsun, bunu saatlerinizi harcamadan başarabilirsiniz. Bazal metabolizma, günlük enerji harcamamızın %70-80 arası bir bölümünü kapsar. Yani bazal metabolizma hızımızı arttırarak, gün içinde harcadığımız enerjiyi büyük oranlarda arttırabiliriz. Bazal metabolizma hızını arttırmanın en kolay yolu da egzersiz yapma şeklinizi değiştirmektir.

Uzun süren klasik kardiyo egzersizleri sırasında vücudumuzun enerji harcama düzeyi, yalnızca o egzersiz yapıldığı sürece yükselir. Sonrasında ise hızlı bir düşüş gösterir. Bu yüzden, egzersiz yapmadığımız süre içinde, egzersizlerden fayda sağlayamamış oluruz. Oysaki yüksek yoğunluklu egzersizlerle, bazal metabolizmamızı yükseltebiliriz. Yüksek yoğunluklu egzersizler sırasında harcanan enerji, klasik kardiyo egzersizlerinde harcanandan daha düşük olsa da bu tür egzersizler, bazal metabolizmamızın yükselmesine neden olarak, toplamda harcadığımız enerjinin daha yüksek olmasını sağlar. Yüksek yoğunluklu egzersiz yaparken biraz soluk soluğa kalacaksınız, biraz zorlanacaksınız; ama sonuçta spora daha az zaman ayırarak daha iyi sonuçlar elde edebileceksiniz. Tek yapmanız gereken daha hızlı koşmak.

Eğer spor salonunda veya evde vücut ağırlınızı kullandığınız egzersizler yapıyor ya da ağırlıklarla çalışmayı tercih ediyorsanız, yüksek yoğunluklu egzersizleri bu tür sporlara da uygulayabilirsiniz. Hareketleri birleştirmek ve dinlenmeden art arda yapmak anlamına gelen, istasyon çalışmasıyla hem nabzınız, adeta kardiyo yapar gibi yükselecek hem de farklı kas gruplarını kullandığınız için, dinlenme zamanlarından kâr edeceksiniz.

Günlük hayatınızda da bazı düzenlemeler yaparsanız, yaptığınız egzersizlerden aldığınız faydayı arttırmış olursunuz. Sağlıklı beslenmek, bitki çaylarından faydalanmak, gün içinde tükettiğiniz kalorilerin farkında olmak gibi alışkanlıklar edindiğinizde, formunuzu korumak sizin için çok daha kolay olacak. Gün içinde de özel hayatınız da dâhil olmak üzere, planlı davranırsanız, vaktinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki hedefe ulaşmada en önemli adım, iyi bir strateji belirlemektir. Hedefinizi belirleyin ve zihninizde netleştirin. Formunuzu mu korumak istiyorsunuz; yoksa kilo vermek mi? Belki de yalnızca sağlıklı kalmak… Hedefiniz ne olursa olsun, aklınızda netleşmeli. Bu, motivasyonunuzu arttırdığı gibi, hedefe giden yolları daha net görmenize yardımcı olacaktır.


0 Yorum "Spora vakit ayırmak için ipuçları"

Yorum Yazın

İsminiz:


Yorumunuz: Not: HTML çevrilmez!

Aşağıdaki kodu giriniz: