Yoga Zayıflatırmı?

Yoga Zayıflatırmı?

Hareketsizliğe bağlı olarak hızla artan sağlık sorunlar, fazla kilo, stres gibi nedenler, şehirlerde yaşayan insanları spor yapmaya itiyor. Günümüzde, büyük şehirlerde böyle bir arayışta olanlar için birçok seçenek var. Bu seçeneklerden birisi de yoga. Pekiyi, yoga zayıflamaya da faydalı mı?

Yoga ülkemizde ilk tanınmaya başladığı yıllarda, bir Uzakdoğu mucizesi gibi sunuldu. İnsanlara tanıtmak ve sevdirmek adına, biraz abartılıp, her derde deva bir egzersiz yöntemi gibi anlatıldı. İnsanların zihinlerinde oluşturulan beklentilerle bu sporun verebilecekleri örtüşmeyince de, yoganın işe yaracağına olan güven azaldı. İnsanlarda oluşan bu hayal kırıklığı da yoganın, gelip geçici bir moda olduğu gibi bir algıya neden oldu. Peki bunda doğruluk payı var mı? Yoga gelip geçici bir moda mıydı?

Ünlülerin yoga yapmaya başladığı haberlerinin yayıldığı; yoganın, magazin gündemini işgal ettiği günlerde yaratılan yanlış algılardan en yaygın olanlarından biri, yoganın kilo verdirdiği algısıdır. İnsanları yogayı tercih etmeye sevk eden ve sonunda hayal kırıklığına uğramalarında en büyük paya sahip olan da bu algıdır.

Yoga, doğrudan doğruya kilo verdirici bir egzersiz türü değildir. Kilo verdirici egzersizlerin yanında, onlara destek olmak amacıyla yapılabilir. Yoga, kasların esnekliğini ve belli oranlarda güçlenmelerini sağlar. Zihni rahatlatır. Kasları sıkılaştırdığı gibi kas tonusunda da gelişme sağlar. Kas tonusu, kasların çalışmazken de biraz kasılarak, bedenimizin yükünü taşıyabilme kapasitesidir. Yani kas tonusunu arttırmak, duruş bozuklarını engellemekte veya düzeltmekte kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede yoga, tüm gün masa başında çalışanların sıkça karşılaştığı, bel ve boyun ağrılarını gidermekte kullanılabilir. Yoga egzersizlerindeki hareketler, kasları esnettiği ve akıcı olduğu için, kas ağrılarını rahatlatmakta da kullanılabilir.

Kilo vermek için tek bir spora ayıracak zamanınız varsa yogadan, ilk zamanlarda beklediğiniz kadar, hızlı sonuç alamayabilirsiniz. Bu da kilo verme sürecinde çok önemli olan azminizi ve sabrınızı zorlayarak, egzersiz yapmayı bırakmanıza neden olabilir. Artık birçok kişi tarafından yapılmasına ve bilinmesine rağmen, hâlâ birçok kişi yogayı zayıflatıcı bir egzersiz olarak algılar.

Günün stresini atmak ve biraz kalori yakarak formunuzu korumak açısından yoga çok ideal bir spordur. Ayrıca kan dolaşımını düzenleyip kaslarda sıkılaşma sağladığından, kadınların çoğunlukla çabaladığı selülitle mücadele ve bölgesel sıkılaşma gibi amaçlara da uygundur. Amacınızı doğru belirleyip, bu amaca uygun bir egzersiz türü seçer ve bunu izleyen bir beslenme programı uygularsanız, amacınıza ulaşmamanız için hiçbir neden yoktur.

Büyük spor salonlarının çoğunda yoga stüdyoları bulunmaktadır. Bu tür spor merkezleri, birçok olanağı birlikte sunduğundan, spora ayıracak daha geniş bir bütçeniz olması gerekebilir. Ayrıca bu merkezler, geniş alanlara ihtiyaç duyduğundan merkezî yerlerde kurulurlar. Bu da ulaşım açısından size zorluk çıkarabilir. Eğer amacınız sadece yoga yapmaksa ve bu yönden sorun yaşıyorsanız, evinizin yakınlarında olan ve stüdyo sporları konusunda hizmet veren, evinize ya da işinize daha yakın bir merkez bulmanız da daha kolay olacaktır.

İnsanlar kışın getirdiği hava şartları ve genel ruh hâli yüzünden, hareketsizleşirler. Bu da dönemsel kilo alımına neden olur. İşte böyle kilo alımlarını engellemek için yogadan faydalanabilirsiniz. Çok fazla enerji tüketen bir spor olmayan yoga, yaklaşan kış boyunca ruh hâlinizi olumlu tutmak ve formunuzu korumak açısından size çok faydalı olabilir. Tek yapmanız gereken, amacınızı iyi belirlemek ve yanlış algılara kapılmadan seçimizi yapmak. Bu sayede yoganın gelip geçici bir moda olmadığını ve kışın formunuzu korumaya yardımcı olabileceğini siz de göreceksiniz.


İlginizi Çekebilecek Ürünler
1 Yorum "Yoga Zayıflatırmı?"
Gulshen - 01/01/2016

bence gayet dogru bi fikir

Yorum Yazın

İsminiz:


Yorumunuz: Not: HTML çevrilmez!

Aşağıdaki kodu giriniz: